loader image

Pirmieji savarankiški finansiniai sprendimai: kaip juos priimti teisingai?

2021-04-09

Atsakomybė už nuosavus finansus – vienas reikšmingiausių jaunuolių žingsnių į suaugusiųjų pasaulį. Neretai „išsilaisvinimas“ iš tėvų pradėjus studijas kitame mieste būna itin laukiamas etapas, tačiau netrunka paaiškėti, kad savarankiškumas (ypač finansinis) gali būti ir nemenkas iššūkis.

Ką svarbu žinoti pradedant finansiškai savarankišką gyvenimą, kad nuo pradžių jis būtų kuo sklandesnis?

Didžioji dalis žmonių neplanuoja savo finansų, neturi jokios strategijos ar plano, tad pinigus tiesiog IŠLEIDŽIA.

Finansinis planas ir biudžetas

  1. Susidarykite planą

Elgtis finansiškai tvariai ir išmintingai gan sudėtinga, jei neturime aiškaus supratimo ir plano, kodėl tai darome bei ko toks elgesys mums padės pasiekti. Taigi, turėtume nusimatyti, kokių finansinių tikslų artimiausiu metu (o ir ilguoju laikotarpiu) norėtume pasiekti. Tai mums padės suprasti, kaip elgtis su turimais finansiniais ištekliais, kokią finansinę strategiją taikyti savo kasdienybėje.

  1. Įvertinkite pajamas bei išlaidas

Pradėjus priiminėti savarankiškus finansinius sprendimus (net jei pajamos dar nėra uždirbamos savarankiškai, o gaunamos iš tėvų), svarbiausia užtikrinti, kad mūsų išlaidos neviršytų pajamų. Skamba kaip savaime suprantamas dalykas, tačiau neretai pirmaisiais savarankiško mėnesiais tai sukelia nemažai problemų. Taigi, reikėtų labai atidžiai suskaičiuoti visas gaunamas pajamas bei patiriamas/planuojamas išlaidas, kad galėtume tilpti į savo biudžetą. Įvertinti reikėtų kiekvieną išleidžiamą eurą: kartais mažareikšmės sumos įvairiems maloniems ir nebūtiniems niekučiams tampa stebėtinai reikšmingomis sumomis mėnesio pabaigoje.

  1. Susidarykite biudžetą

Žinodami, kam ir kiek išleidžiame, galime aiškiai matyti, kaip mūsų gaunamos pajamos bei pinigų leidimo įpročiai gali mums padėti siekti finansinio stabilumo bei kitų finansinių tikslų. Jei išlaidų pasirodo esant daugiau nei pajamų, kalbėti apie bet kokių finansinių tikslų siekimą – sudėtinga. Tai reiškia, kad reikia ieškoti būdų sumažinti išlaidas arba padidinti pajamas. Aiškus, nors ir paprastoje excelio lentelėje sudėliotas biudžetas padės struktūruotai pamatyti bei suprasti turimus būtinus, nebūtinus poreikius bei galimybes juos koreguoti.

 

Vis dar turi abejonių ir neatsakytų klausimų? Kreipkis!